piątek, 28 sierpnia 2009

Człowiek pogryzł psa, czyli anatomia newsa

Białystok, 28 sierpnia, wtorek. Poważna telewizja (lub chcąca za taką uchodzić) emituje dramatyczny reportaż z miasta o kontrowersyjnym logotypie. Oto dzieci znalazły na ulicy portfel, a w nim pieniądze. Po chwili wahania postanowiły odnaleźć właściciela i zwrócić mu zgubioną własność. Materiał ilustrowany wypowiedziami przedstawicieli lokalnej policji, władz miasta, psychologów, dramatyczne zbliżenia na stronę słownika – hasło „DYLEMAT”. Wstrząsająca, chwytająca ze serce historia i jej nieletni bohaterowie.

Fakt. Dziennikarzy uczą podobno, że jeśli pies pogryzł człowieka, to żaden news? Co innego, kiedy człowiek pogryzł psa!

Skoro dziecko, które znalazło portfel to temat godny opakowania w „newsową” rzeczywistość medialną, to jak musi wyglądać świat, w którym żyjemy?
Co będzie kolejnym newsem? Może dziewięciolatek, który przyszedł do szkoły i nie zgwałcił nauczycielki na dzień dobry? Może wiadomość o lekarzu, który w przychodni zbadał pacjenta i wypisał receptę?

Media serwują newsy budowane na zasadzie odnalezienia i wyeksponowania tego, co niezwykłe, warte uwagi poprzez swoją wyjątkowość. Starają się jak mogą i w słusznej sprawie – zgodnie z teorią informacji, prawdziwa informacja zawarta jest przecież w tym co zaskakujące, w tym co zadziwia – a nie w tym, co i tak wiemy.Obserwując zmieniającą się treść newsów medialnych obserwować możemy, w jaki sposób zmienia się rzeczywistość wokół nas. I chyba nie zmienia się na lepsze. Media w pogoni za newsem na rzeczywistość tą wpływają i pośrednio ją kształtują. Sugerują coraz częściej by traktować patologie i zwyrodnienia jako normę – dopiero wtedy banalne fakty nabierają sensacyjnego charakteru. Prawdziwy majstersztyk informacyjnego kapitalizmu – sposób, który pozwala przy niewielkim wkładzie, wysiłku i „kapitale” intelektualnym osiągnąć jak najwięcej – w końcu żyją z reklamy.

Tak, jestem zwolennikiem abonamentu i sensownie zarządzanych mediów publicznych. Chcę mieć alternatywę dla świata, w którym ludzie codziennie zagryzają czworonogi.

Tak na marginesie: co powie Putin pierwszego września?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kontakt: STANISZEWSKIkropkaMmałpaDŻIMEILkropkaKOM

Poprzednie wpisy: